MC78L12ACPRAG
MC78L00A Series 100 mA 12 V Fixed Output LDO Positive Voltage Regulator - TO-92
ECAD Model:
Mfr. Name: onsemi
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
onsemi MC78L12ACPRAG - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 35V
Output Voltage Fixed: 12V
Dropout Voltage-Max: 1.7V
Output Current-Max: 100mA