RMCF0805JT100K
RMCF Series 0805 0.125 W 100 kOhm ±5 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Product Variant Information section
Date Code: 2520
Product Specification Section
Stackpole Electronics RMCF0805JT100K - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 100kΩ
Rated Power: 0.125W
Tolerance (%): ±5%
Temp Coefficient: ±100ppm/°C
Technology: Thick Film
Working Voltage-Nom: 150V
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 0805 (2012 Metric)
Height - Max: 0.65mm
Dielectric Withstanding Voltage: 100V
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 300V