LDK120C29R
LDK120 Series 200 mA 2.9 V Fixed Low Noise LDO Voltage Regulator - SOT-323-5
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 1414
Product Specification Section
STMicroelectronics LDK120C29R - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Min: 1.9V
Input Voltage-Max: 5.5V
Output Voltage Fixed: 2.9V
Dropout Voltage-Max: 300mV
Output Current-Max: 200mA
Tolerance (%): ±2%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 100µA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 148µV
Load Regulation (%): 0.006%
Line Regulation (%): 0.05%