STM32F207VCT6
STM32F Series 256 KB Flash 132 KB RAM SMT 32-Bit Microcontroller - LQFP-100
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics STM32F207VCT6 - Technical Attributes
Attributes Table
Family Name: STM32F
Core Processor: ARM Cortex M3
Program Memory Type: Flash
Flash Size (Bytes): 256kB
RAM Size: 132kB
Speed: 120MHz
No of I/O Lines: 51
InterfaceType / Connectivity: CAN/Ethernet/I2C/I2S/SPI/UART/USART/USB
Peripherals: CAN/Ethernet/I2C/I2S/On-Chip-ADC/On-Chip-DAC/PWM/SPI/UART/USART/USB/Watchdog
Number Of Timers: 14
Supply Voltage: 2V to 3.6V
Operating Temperature: -40°C to +85°C
On-Chip ADC: 3(16-chx12-bit)
On-Chip DAC: 2(2-chx12-bit)
Watchdog Timers: 2
Package Style:  LQFP-100
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The STM32F20x family is based on the high-performance ARM® Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 120 MHz. The family incorporates high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
Features:
  • Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, frequency up to 120 MHz, memory protection unit, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
  • Memories
    • Up to 1 Mbyte of Flash memory
    • 512 bytes of OTP memory
    • Up to 128 + 4 Kbytes of SRAM
    • Flexible static memory controller that
    • supports Compact Flash, SRAM, PSRAM NOR and NAND memories
    • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  • Clock, reset and supply management
    • From 1.65 to 3.6 V application supply and I/Os
    • POR, PDR, PVD and BOR
    • 4 to 26 MHz crystal oscillator
    • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy at 25 °C)
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Internal 32 kHz RC with calibration