Manufacturer Part #
ECA-1JHG331B
NHG Series 63 V 330 uF LS=5 mm 105°C Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:500 per Ammo Pack Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry ECA-1JHG331B - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | NHG |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 330µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 63V |
| Lifetime@Temperature: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Ripple Current: | 510mA |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Leakage Current: | 207.9µA |
| Dimension: | L 20mm x D 10mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
500
$0.30
1,000
$0.295
2,000
$0.29
7,500+
$0.285
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
500 per Ammo Pack
Mounting Method:
Through Hole