Manufacturer Part #
TOP261YN
TOP261 Series 700 V 66 kHz EcoSmart™ Integrated Off-Line Switcher - TO-220-7C
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Power Integrations | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Tube Package Style:TO-220-7 Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2438 | ||||||||||
Product Specification Section
Power Integrations TOP261YN - Technical Attributes
Attributes Table
| Isolation: | Isolated |
| Internal Switch: | Yes |
| Breakdown Voltage-Max: | 700V |
| Topology: | Flyback |
| Duty Cycle-Max: | 83% |
| Switching Frequency-Max: | 72.6kHz |
| Rated Power: | 254W |
| Operating Temp Range: | -40°C to +150°C |
| Storage Temperature Range: | -65°C to +150°C |
| Package Style: | TO-220-7 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
3,100
USA:
3,100
Factory Lead Time:
8 Weeks
Quantity
Unit Price
50
$2.33
150
$2.30
250
$2.29
1,000
$2.25
1,500+
$2.22
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
50 per Tube
Package Style:
TO-220-7
Mounting Method:
Through Hole