Manufacturer Part #
1-1393194-0
T77 Series 10 A SPST (1 Form A) 24 VDC Miniature General Purpose Power Relay
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1000 per Box Mounting Method:PCB Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2527 | ||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 1-1393194-0 - Technical Attributes
Attributes Table
| Relay Type: | General Purpose |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| Nominal Coil Voltage: | 24V |
| Contact Current-Max: | 10A |
| Coil Resistance: | 1280Ω |
| Rated Power: | 450mW |
| Contact Material: | Silver Cadmium Oxide |
| Termination Style: | PC Pin |
| No of Terminals: | 4 |
| Mounting Method: | PCB Mount |
Features & Applications
The 1-1393194-0 is a part of 1-1393 series 10 A SPST power relays.
Features:
- Product Type Features:
- Series = T77
- Termination Type = Through Hole
- Electrical Characteristics:
- Contact - Rated Current (A) = 10
- Coil Resistance (?) = 1280
- Coil - Rated Power (mW) = 450
- Actuating System = DC
- Input Voltage (VDC) = 24
- Contact Features:
- Relay Type = Miniature PCB Relay
- Mounting Options = PC Board
- Enclosure Type = Sealed
- Contact Base Material = Silver Alloy
- Approx. Dimensions (L x W x H) (mm [in]) = 18.20 x 10.00 x 14.70 [.717 x .394 x .579]
- Terminal Assignment = 1 Form A
Pricing Section
Global Stock:
1,000
USA:
1,000
On Order:
0
Factory Lead Time:
19 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$2.12
25
$2.09
50
$2.07
125
$2.04
250+
$2.00
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1000 per Box
Mounting Method:
PCB Mount