Manufacturer Part #
SK210ATR
SK210A Series 100 V 2 A Surface Mount Schottky Rectifier - SMA
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | SMC | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:5000 per Reel Package Style:SMA (DO-214AC, SOD-106) Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2532 | ||||||||||
Product Specification Section
SMC SK210ATR - Technical Attributes
Attributes Table
| Average Rectified Current-Max: | 2A |
| Peak Current-Max: | 50A |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 100V |
| Reverse Current-Max: | 500µA |
| Forward Voltage: | 0.76V |
| Configuration: | Single |
| Diode Capacitance-Max: | 240pF |
| Thermal Resistance: | 77°C/W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +150°C |
| Package Style: | SMA (DO-214AC, SOD-106) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
16 Weeks
Quantity
Unit Price
5,000
$0.0453
10,000
$0.0445
15,000
$0.0441
20,000
$0.0438
25,000+
$0.0428
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
5000 per Reel
Package Style:
SMA (DO-214AC, SOD-106)
Mounting Method:
Surface Mount