CB3-3I-20M000000
CB3 Series 20 MHz 7 x 5 mm 5 V ±50 ppm SMT HCMOS/TTL Clock Oscillator
ECAD Model:
Mfr. Name: CTS
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2614
Product Specification Section
CTS CB3-3I-20M000000 - Technical Attributes
Attributes Table
Oscillator Type: XO Standard
Operating Frequency: 20MHz
Frequency Stability: ±50ppm
Supply Voltage: 4.5V to 5.5V
Supply Current: 10mA
Symmetry: 45% to 55%
Load Capacitance: 15pF
Output Type: HCMOS/TTL
Operating Temp Range: -40°C to +85°C
Rise Time: 8ns
Fall Time: 8ns
Dimension: L  7mm x W  5mm x H  1.8mm