DSPIC33FJ256GP710A-E/PT
dsPIC33F Series 30 kB RAM 256 kB Flash 16-Bit Digital Signal Controller TQFP-100
Modèle ECAD:
Nom du fabricant: Microchip
Emballage standard:
Product Variant Information section
Code de date:
Product Specification Section
Microchip DSPIC33FJ256GP710A-E/PT - Caractéristiques techniques
Attributes Table
Family Name: dsPIC33F
Core Processor: dsPIC
Program Memory Type: Flash
Flash Size (Bytes): 256kB
RAM Size: 30kB
Speed: 40MHz
No of I/O Lines: 85
InterfaceType / Connectivity: CAN/I2C/SPI/UART
Peripherals: DMA/I2S/POR/PWM/Watchdog
Number Of Timers: 9
Supply Voltage: 3V to 3.6V
Operating Temperature: -40°C to +85°C
On-Chip ADC: 2-chx12-bit
Watchdog Timers: 1
Style d'emballage :  TQFP-100
Méthode de montage : Surface Mount
Fonctionnalités et applications
Features:
  • Modified Harvard architecture
  • C compiler optimized instruction set
  • 16-bit wide data path
  • 24-bit wide instructions
  • Linear program memory addressing up to 4M instruction words
  • Linear data memory addressing up to 64 Kbytes
  • 83 base instructions: mostly 1 word/1 cycle
  • Sixteen 16-bit General Purpose Registers
  • Two 40-bit accumulators:
    • With rounding and saturation options
  • Flexible and powerful addressing modes:
    • Indirect, Modulo and Bit-Reversed
  • Software stack
  • 16 x 16 fractional/integer multiply operations
  • 32/16 and 16/16 divide operations
  • Single-cycle multiply and accumulate:
    • Accumulator write back for DSP operations
    • Dual data fetch
  • Up to ±16-bit shifts for up to 40-bit data
  • Low-power, high-speed Flash technology
  • Fully static design
  • 3.3V (±10%) operating voltage