STPS16150CT
High Voltage Power 8 A 0.92 V Schottky Rectifier Flange Mount - TO-220AB
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics STPS16150CT - Technical Attributes
Attributes Table
Average Rectified Current-Max: 16A
Peak Current-Max: 150A
Reverse Voltage-Max [Vrrm]: 150V
Reverse Current-Max: 4mA
Forward Voltage: 1V