7301SYZQE
7000 Series Mini 3PDT On-None-On Solder Lug Rocker Switch
ECAD Model:
Mfr. Name: C&K
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
C&K 7301SYZQE - Technical Attributes
Attributes Table
Switch Operation: On-None-On
Circuitry: 3PDT
Rated Voltage (VAC): 120VAC
Voltage Rating: 28V
Current Rating: 5A
Insulation Resistance: 1GΩ
Contact Material: Silver
Contact Plating: Silver
Actuator Type: Toggle
Termination Style: Solder Lug
Dielectric Withstanding Voltage: 1000V
Bushing Style: Threaded
Operating Temperature: -30°C to +85°C
Dimension: L  12.7mm x W  16.51mm x H  30.1mm
Mounting Method: Panel Mount
Features & Applications
  • Telecommunications
  • Instrumentation
  • Medical Equipment
  • Military
The 7301SYZQE offers a Triple Pole, Double Throw (3PDT) switch operation providing an On-None-On function.  This epoxy sealed miniature toggle switch has a 0.42 inch high bright chrome actuator and 0.35 inch high nickel threaded keyway bushing.  Termination is solder lug with silver contact material.