Manufacturer Part #
MIC29312WT
MIC29312 Series 3 A ADJ 1.24 to 15 Vout Fast-Response LDO Regulator - TO-220-5
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Microchip | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Tube Package Style:TO-220-5 Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Microchip MIC29312WT - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
UPDATE TO PCN 110887.Revision History: February 14, 2025: Issued initial notification.September 10, 2025: Issued final notification. Updated scope to remove MIC5200, MIC5201, MIC5202 device families and MIC5841YV-TR catalog part number and add 835-5043, LP2951, MIC2172, MIC2915x, MIC2920x, MIC2930xx, MIC2931x, MIC29371, MIC2941A, MIC29502, MIC2951, MIC2951x, MIC2954, MIC297xx, MIC2981, MIC3172, MIC37252, MIC37303, MIC3750x, MIC38C43, MIC38HC4x, MIC3915x, MIC3930x, MIC3950x, MIC3975, MIC457x, MIC501x, MIC502x, MIC5060, MIC515x, MIC580x and MIC58Pxx device families. Attached Qualification Report. Provided estimated first ship date to be on October 31, 2025.
Part Status:
Microchip MIC29312WT - Technical Attributes
| Input Voltage-Min: | 2.3V |
| Input Voltage-Max: | 16V |
| Output Voltage Fixed: | 1.24V |
| Dropout Voltage-Max: | 1000mV |
| Output Current-Max: | 3A |
| Rated Power: | 50W |
| Tolerance (%): | ±1% |
| Operating Temp Range: | -65°C to +150°C |
| Regulator Topology: | Adjustable |
| No. of Outputs: | Single |
| Output Noise: | 400µV |
| Load Regulation (%): | 1% |
| Current - Limit: | 3.8A |
| Line Regulation (%): | 0.5% |
| Package Style: | TO-220-5 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
The MIC29312WT is a high-current, high-accuracy, low-dropout voltage regulators featuring fast transient recovery from input voltage surges and output load current changes. These regulators use a PNP pass element that features Micrel’s proprietary Super ßeta PNP™ process.
The MIC29312WT is available in two versions: the three-pin fixed output MIC29310 and the five pin adjustable output voltage MIC29312. All versions are fully protected against over current faults, reversed input polarity, reversed lead insertion, over temperature operation, and positive and negative transient voltage spikes.
A TTL compatible enable (EN) control pin supports external on/off control. If on/off control is not required, the device may be continuously enabled by connecting EN to IN. The MIC29310/2 is available in the standard three and five pin TO-220 package with an operating junction temperature range of 0°C to +125°C.
Key Features :
- Fast transient response
- 3 A current over full temperature range
- 600 mV dropout voltage at full load
- Low ground current
- Accurate 1% guaranteed tolerance
- “Zero” current shutdown mode (MIC29312)
- Fixed voltage and adjustable versions
Applications :
- Pentium™ and Power PC™ processor supplies
- High-efficiency “green” computer systems
- High-efficiency linear power supplies
- High-efficiency switching supply post regulator
- Battery-powered equipment
Available Packaging
Package Qty:
50 per Tube
Package Style:
TO-220-5
Mounting Method:
Through Hole