Manufacturer Part #
ACT212
ACT Series 10 A SPDT 12 V Super Miniature Twin Type Automotive Relay
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:30 per Tube Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry ACT212 - Technical Attributes
Attributes Table
| Relay Type: | Audio/Video |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C x 2) |
| Contact Current-Max: | 10A |
| Nominal Coil Voltage: | 12V |
| Termination Style: | PC Pin |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Coil Resistance: | 180Ω |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Insulation Resistance: | 100MΩ |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| No of Terminals: | 5 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
The ACT212 is a super miniature twin type automotive relay with nominal operating power of 800 mW.
Features:
- Small & slim size
- Twin type: 17.4(L)×14.0(W)×13.5(H)mm
- Slim 1c type: 17.4(L)×7.2(W)×13.5(H)mm
- Twin (1 Form C × 2)
- Forward/reverse motor control is possible with a single relay
- Simple footprint enables ease of PC board layout
Applications:
- Power windows
- Auto door lock
- Power sunroof
- Electrically powered mirrors
- Powered seats
- Lift gates
- Slide door closers, etc. (for DC motor forward/reverse control circuits)
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
20 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$2.67
25
$2.63
50
$2.60
100
$2.58
200+
$2.52
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
30 per Tube
Mounting Method:
Through Hole