Manufacturer Part #
AQY217GS
AQY Photomos Series 0.4 A 200 V 2.5 Ohm SMT 1 Channel Solid State Relay -SOP-4
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:100 per Tube Package Style:SOP-4 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Panasonic Industry AQY217GS - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
Part Status:
Panasonic Industry AQY217GS - Technical Attributes
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| No of Channels: | 1 |
| Output Voltage: | 0V to 200V |
| On-state Resistance-Max: | 2.5Ω |
| Input Voltage: | 1.32V |
| Input Current: | 50mA |
| Contact Current-Max: | 0.4A |
| Isolation Voltage-RMS: | 1500V |
| Capacitance: | 1.5pF |
| Turn-on Delay Time: | 5ms |
| Turn-off Delay Time: | 0.2ms |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Package Style: | SOP-4 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Features & Applications
Panasonic has introduced the AQY217GS, a new series of high-power PhotoMOS® optically-isolated relays in a small package which maintain a low on-resistance.
APPLICATIONS
• Electrical power systems
• Test and measurement instruments
• Security equipment
• Fire prevention systems
• Industrial machines
• Building automation systems
FEATURES
• High current switching
• 0.4A maximum load current
• 200V AC/DC load voltage rating
• 400mW maximum output power dissipation
• 1,500Vrms isolation voltage
• Operating-temperature range: -40°C to 85°C
• UL recognized
Available Packaging
Package Qty:
100 per Tube
Package Style:
SOP-4
Mounting Method:
Surface Mount