Manufacturer Part #
328975
PIDG 22-16 AWG Straight Closed Barrel Ring Tongue Terminal
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1000 per Bag |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 328975 - Product Specification
TE Connectivity 328975 - Technical Attributes
Attributes Table
| Size: | Stud 1/2" |
| Style: | Insulation Support |
| Type: | Ring |
| Wire Gauge: | AWG 22-16 |
| Color: | Red |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Tin |
| Gender: | Female |
| Operating Temp Range: | 105°C |
| Voltage Rating: | 300V |
Features & Applications
The PIDG series is a 22-16 AWG Straight Closed Barrel Ring Tongue Terminal
Features:
- Terminal Shape = Ring Tongue
- Receptacle Style = Straight
- Body Style = PIDG
- Barrel Type = Closed Barrel
- Wire/Cable Type = Regular Wire
- Insulation = Yes
- Insulation Support = Insulation Support
- Insulation Diameter (mm [in]) = 2.03-3.18 [.080-.125]
- Stud Diameter (mm [in]) = 13.08 [0.515]
- Stud Size = 1/2 [M12]
- Shape = RING-041
- Heavy Duty = No
- Material = Copper
- Finish = Tin
- Color = Red
- Insulation Material = Nylon
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
N/A
Quantity
Unit Price
1,000+
$0.93
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1000 per Bag