Manufacturer Part #
M48T18-100PC1
M48T18 Series 64 Kb (8 K x 8) 5 V 100 ns Timekeeper® SRAM - PCDIP-28
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | STMicroelectronics | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:12 per Tube Package Style:PCDIP-28 Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
STMicroelectronics M48T18-100PC1 - Product Specification
STMicroelectronics M48T18-100PC1 - Technical Attributes
Attributes Table
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Time Format: | HH:MM:SS |
| Interface: | Parallel |
| SRAM Size: | 64b |
| Supply Voltage-Nom: | 4.5V to 5.5V |
| Temperature Grade: | Commercial |
| Operating Temp Range: | 0°C to 70°C |
| Storage Temperature Range: | -40°C to +85°C |
| Package Style: | PCDIP-28 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
All lithium (primary and rechargeable) batteries are subject to various transportation regulations. Learn More
The M48T18-100PC1 is a part of M48T18 series Battery Backed SRAM. It has an operating temperature ranging from -40 °C to +85 °C and it comes in PMDIP-32 Packaging.
The M48T18 TIMEKEEPER® RAM is an 8 K x 8 non-volatile static RAM and realtime clock which is pin and function compatible with the DS1643. The monolithic chip is available in two special packages to provide a highly integrated battery-backed memory and real-time clock solution.
Features:
- Integrated ultra low power SRAM, real-time clock, power-fail control circuit, and battery
- BYTEWIDE™ RAM-like clock access
- BCD coded year, month, day, date, hours, minutes, and seconds
- Typical clock accuracy of ±1 minute a month, at 25 °C
- Automatic power-fail chip deselect and write protection
- Write protect VPFD = Power-fail deselect voltage):
- M48T08: VCC = 4.75 to 5.5 V, 4.5 V ≤ VPFD ≤ 4.75 V
- M48T18/T08Y: VCC = 4.5 to 5.5 V, 4.2 V ≤ VPFD ≤ 4.5 V
- Software controlled clock calibration for high accuracy applications
- Self-contained battery and crystal in the CAPHAT™ DIP package
- Packaging includes a 28-lead SOIC and SNAPHAT® top (to be ordered separately)
- SOIC package provides direct connection for a snaphat top which contains the battery and crystal
- Pin and function compatible with DS1643 and JEDEC standard 8 K x 8 SRAMs
- RoHS compliant
- Lead-free second level interconnect
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
26 Weeks
Quantity
Unit Price
12
$25.55
24
$25.40
48
$25.24
60
$25.19
180+
$24.88
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
12 per Tube
Package Style:
PCDIP-28
Mounting Method:
Through Hole