Manufacturer Part #
ECA-1JHG102
NHG Series 63 V 1000 uF Ø 16 x 25 mm LS=7.5 mm 105 °C Radial Electrolytic
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:100 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2341 | ||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry ECA-1JHG102 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | NHG |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 1000µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 63V |
| Lifetime@Temperature: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Ripple Current: | 930mA |
| Lead Spacing: | 7.5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 25mm x D 16mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
176
USA:
176
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
30
$0.755
100
$0.735
250
$0.72
500
$0.71
1,500+
$0.675
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
100 per Bag
Mounting Method:
Through Hole