Manufacturer Part #
EEU-EB2E470
EEU-EB Series 250 V 47 uF Ø 12.5 x 25 mm LS=5 mm 105 °C High Ripple Electrolytic
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry EEU-EB2E470 - Product Specification
Panasonic Industry EEU-EB2E470 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | EB |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 47µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 250V |
| Lifetime@Temperature: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -25°C to +105°C |
| Ripple Current: | 250mA |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 25mm x D 12.5mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
40
$0.53
125
$0.515
300
$0.505
750
$0.495
2,000+
$0.475
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole