Manufacturer Part #
EEU-TP1V471
EEU-TP Series 35 V 470 uF Ø12.5 x 20 mm LS=5 mm Radial Electrolytic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Package Style:RADIAL Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry EEU-TP1V471 - Product Specification
Panasonic Industry EEU-TP1V471 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | TP |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 470µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 35V |
| Lifetime@Temperature: | 2000 Hrs @ 135°C |
| Operating Temp Range: | -40°C to +135°C |
| Ripple Current: | 1490mA |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 0.038Ω |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 135°C |
| Dimension: | L 20mm x D 12.5mm |
| Package Style: | RADIAL |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
Panasonic has added new vibration-resistant parts to ten of its series of proven, surface-mount aluminum electrolytic capacitors.
APPLICATIONS
• Automotive systems
• Industrial equipment
• Power supplies
• Smart meters
• Robotics
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
25
$0.945
75
$0.92
200
$0.90
400
$0.885
1,250+
$0.845
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Package Style:
RADIAL
Mounting Method:
Through Hole