SMCJ22A-TR
SMCJ Series 1500 W 25.7 V Uni Directional Transient Voltage Suppressor -DO-214AB
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics SMCJ22A-TR - Technical Attributes
Attributes Table
Breakdown Voltage-Min: 24.4V
Clamping Voltage-Max: 48.3V
Directional: Uni-Directional
Power Dissipation: 1500W
Peak Output Current: 207A
Reverse Leakage Current: 0.2µA
Standoff Voltage: 22V
Reverse Current-Max: 1mA
Operating Temp Range: -55°C to +150°C
Storage Temperature Range: -65°C to +150°C
Breakdown Voltage-Max: 25.7V