Manufacturer Part #
SML-310DTT86
SML-310 Series Orange 0603 140° Clear 6.3 mcd 2 V Surface Mount Chip LED
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | ROHM | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
ROHM SML-310DTT86 - Technical Attributes
Attributes Table
| No of LEDs: | 1 |
| Color: | Orange |
| Lens Type: | Clear |
| Forward Voltage: | 2V |
| Forward (Drive) Current: | 20mA |
| Intensity: | 6.3mcd |
| Viewing Angle: | 140° |
| Wavelength: | 610nm |
| Rated Power: | 55mW |
| Operating Temp Range: | -30°C to +85°C |
| Storage Temperature Range: | -40°C to +85°C |
| Case Size: | 0603 (1608 Metric) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Features & Applications
The SML-310DTT86 is a Orange color surfacemount mini-mold chip LED.It has a Intensity of 6.3 mcd and a clear lens.
Features:
- Abundant color variations with diverse luminous intensity types
- 1608 standard size(1.6×0.8 mm, t=0.8 mm)
- Surface mount chip LED
Applications:
- Industrial lighting
- LED lighting solutions
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
13 Weeks
Quantity
Unit Price
3,000
$0.0516
6,000
$0.0507
9,000
$0.0502
12,000
$0.0498
15,000+
$0.0487
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount