Manufacturer Part #
NTA7002NT1G
Single N-Channel 30 V 7.5 Ohm 300 mW Silicon Surface Mount Mosfet - SC-75-3
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | onsemi | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Reel Package Style:SC-75 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2512 | ||||||||||
Product Specification Section
onsemi NTA7002NT1G - Technical Attributes
Attributes Table
| Fet Type: | N-Ch |
| No of Channels: | 1 |
| Drain-to-Source Voltage [Vdss]: | 30V |
| Drain-Source On Resistance-Max: | 7.5Ω |
| Rated Power Dissipation: | 300mW |
| Gate-Source Voltage-Max [Vgss]: | 10V |
| Drain Current: | 154mA |
| Turn-on Delay Time: | 13ns |
| Turn-off Delay Time: | 98ns |
| Rise Time: | 15ns |
| Fall Time: | 60ns |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| Gate Source Threshold: | 1.5V |
| Technology: | Si |
| Height - Max: | 0.65mm |
| Length: | 0.9mm |
| Input Capacitance: | 11.5pF |
| Package Style: | SC-75 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
99,000
USA:
99,000
Factory Lead Time:
8 Weeks
Quantity
Unit Price
3,000
$0.0189
12,000
$0.0184
45,000
$0.018
120,000
$0.0176
300,000+
$0.0171
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Reel
Package Style:
SC-75
Mounting Method:
Surface Mount