Manufacturer Part #
L6926013TR
L6926 Series High Efficiency Monolithic Synchronous Step Down Regulator - MSOP-8
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | STMicroelectronics | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:4000 per Reel Package Style:MSOP-8 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
STMicroelectronics L6926013TR - Technical Attributes
Attributes Table
| Topology: | Buck |
| Input Voltage: | 2V to 5.5V |
| Output Current-Max: | 800mA |
| Output Voltage Range: | 0.6V to 5.5V |
| Output Type: | Adjustable |
| Switching Frequency-Max: | 600kHz |
| Operating Temp Range: | -40°C to +150°C |
| Duty Cycle-Max: | 100% |
| Efficiency: | 95% |
| No. of Outputs: | 1 |
| Storage Temperature Range: | -65°C to +150°C |
| Package Style: | MSOP-8 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
20 Weeks
Quantity
Unit Price
4,000+
$0.99
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
4000 per Reel
Package Style:
MSOP-8
Mounting Method:
Surface Mount