Manufacturer Part #
APT70GR120J
APT70GR120J 1200 V 70 A 544nC 961 W NPT IGBT - SOT-227-4
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Microchip | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:50 per Tube Package Style:ISOTOP Mounting Method:Chassis Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Microchip APT70GR120J - Technical Attributes
Attributes Table
| CE Voltage-Max: | 1200V |
| Collector Current @ 25C: | 112A |
| Power Dissipation-Tot: | 543W |
| Gate - Emitter Voltage: | 30V |
| Pulsed Collector Current: | 280A |
| Collector - Emitter Saturation Voltage: | 3.5V |
| Turn-on Delay Time: | 33ns |
| Turn-off Delay Time: | 278ns |
| Qg Gate Charge: | 412nC |
| Leakage Current: | 250nA |
| Input Capacitance: | 7260pF |
| Thermal Resistance: | 0.23°C/W |
| Operating Temp Range: | -55°C to +150°C |
| No of Terminals: | 4 |
| Package Style: | ISOTOP |
| Mounting Method: | Chassis Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
20 Weeks
Quantity
Unit Price
50
$29.34
100
$29.18
150
$29.09
200
$29.03
250+
$28.82
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
50 per Tube
Package Style:
ISOTOP
Mounting Method:
Chassis Mount