Manufacturer Part #
BAT54TR
BAT54 Series 30 V 0.2 A Surface Mount Schottky Rectifier - SOT-23
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | SMC | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:3000 per Reel Package Style:SOT-23 (SC-59,TO-236) Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
SMC BAT54TR - Technical Attributes
Attributes Table
| Average Rectified Current-Max: | 0.2A |
| Peak Current-Max: | 0.6A |
| Reverse Voltage-Max [Vrrm]: | 30V |
| Reverse Current-Max: | 2µA |
| Forward Voltage: | 0.5V |
| Configuration: | Single |
| Diode Capacitance-Max: | 10pF |
| Reverse Recovery Time-Max: | 5ns |
| Thermal Resistance: | 500°C/W |
| Storage Temperature Range: | -55°C to +150°C |
| Package Style: | SOT-23 (SC-59,TO-236) |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
10 Weeks
Quantity
Unit Price
3,000
$0.016
9,000
$0.0156
15,000
$0.0154
60,000
$0.015
90,000+
$0.0147
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
3000 per Reel
Package Style:
SOT-23 (SC-59,TO-236)
Mounting Method:
Surface Mount