Manufacturer Part #
MJW10-24S05
MJW10 Series 10 W 24 Vin 5 V Single Output Isolated Shielded DC/DC Converter
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | MINMAX | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:10 per Tube Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
MINMAX MJW10-24S05 - Technical Attributes
Attributes Table
| Type: | Encapsulated |
| Isolation: | Isolated |
| No of Outputs: | Single |
| Output Power: | 10W |
| Output Voltage: | 5V |
| Input Voltage: | 18V to 36V |
| Operating Temp Range: | -40°C to +80°C |
| Efficiency: | 85% |
| Load Capacitance: | 2200µF |
| Load Regulation (%): | 0.5% |
| Output Current: | 2000mA |
| Switching Frequency-Max: | 330kHz |
| Ripple & Noise: | 80mV |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
12 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$20.60
20
$20.42
30
$20.32
40+
$20.19
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
10 per Tube
Mounting Method:
Through Hole