Manufacturer Part #
ALZ12B12
ALZ Series 16 A SPDT 12 VDC Through Hole Non-Polarized Low Profile Power Relay
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:20 per Tube Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2515 | ||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry ALZ12B12 - Product Specification
Panasonic Industry ALZ12B12 - Technical Attributes
Attributes Table
| Relay Type: | Power |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Coil Current: | 33.3mA |
| Nominal Coil Voltage: | 12V |
| Contact Current-Max: | 16A |
| Coil Resistance: | 360Ω |
| Switching Voltage: | 440V |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO2) |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ |
| Height - Max: | 15.7mm |
| Termination Style: | PCB |
| No of Terminals: | 8 |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
21 Weeks
Quantity
Unit Price
15
$1.51
30
$1.49
75
$1.47
150
$1.46
300+
$1.43
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
20 per Tube
Mounting Method:
Through Hole