Manufacturer Part #
PNP8E2D2Y03QE
Pushbutton Switches 1A 32VDC EX BLK DOME SPST NO SLDR IP68
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | C&K | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:40 per Tray Mounting Method:Panel Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
C&K PNP8E2D2Y03QE - Technical Attributes
Attributes Table
| Rated Voltage: | 32V |
| Contact Current-Max: | 5A |
| Switch Operation: | Off-Mom |
| Circuitry: | SPST N.O. |
| Cap Color: | Black |
| Actuator Style: | Round |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Operating Temperature: | -40°C to +85°C |
| IP Rating: | IP68 |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Method: | Panel Mount |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
19 Weeks
Quantity
Unit Price
40+
$11.37
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
40 per Tray
Mounting Method:
Panel Mount