Manufacturer Part #
YB26WCKW01-5F24-JF
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | NKK Switches | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1 per Bulk Mounting Method:Panel Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2603 | ||||||||||
Product Specification Section
NKK Switches YB26WCKW01-5F24-JF - Product Specification
NKK Switches YB26WCKW01-5F24-JF - Technical Attributes
Attributes Table
| Rated Voltage (VAC): | 125VAC |
| Rated Voltage: | 30V |
| Contact Current-Max: | 3A |
| Switch Operation: | On-On |
| Circuitry: | DPDT |
| Insulation Resistance: | 200MΩ |
| Illumination Color: | Green |
| Actuator Style: | Round |
| Termination Style: | Quick Connect |
| Operating Temperature: | -25°C to +50°C |
| IP Rating: | IP65 |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Method: | Panel Mount |
Pricing Section
Global Stock:
1
USA:
1
On Order:
0
Factory Lead Time:
13 Weeks
Quantity
Unit Price
1
$30.21
3
$29.78
5
$29.58
15
$29.15
25+
$28.77
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1 per Bulk
Mounting Method:
Panel Mount