Manufacturer Part #
179-025-513R571
25 Position Female 0.9 Board Mount Right Angle Dual Ports D-Sub Connector
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | NorComp | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:20 per Tray |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
NorComp 179-025-513R571 - Technical Attributes
Attributes Table
| Style/Orientation: | Standard Board Mount Plug |
| No of Positions: | 25 |
| No of Rows: | 2 |
| Termination: | Straight Solder Pins |
| Pitch: | 2.77 mm |
| Material: | Front Metal |
| Shell Size: | 3 B |
| Gender: | Female |
| Color: | Black |
| Current Rating: | 5A |
| Contact Plating: | Gold |
| Insulation Resistance: | 1000Ω |
| Operating Temperature: | -55°C to +105°C |
Features & Applications
The 179-025-513R571 is a 25 Position Female 0.9 Board Mount Right Angle Dual Ports D-Sub Connectors
Product Features:
- Low cost, high performance stamped contacts.
- Provides proper mating while maximizing available board space.
- Metal shell for improved shielding.
- Shells are nickel plated and have ground indents to provide better grounding and additional retention.
- Fully intermateable with other D-Sub connectors.
- Shell: Steel, nickel plating
- Insulator: Glass-filled thermoplastic, U.L. rated 94V-O
- Stamped contacts: Brass
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
16 Weeks
Quantity
Unit Price
20
$9.46
40
$9.41
60
$9.37
100
$9.33
200+
$9.24
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
20 per Tray