Manufacturer Part #
5-146256-3
AMPMODU 6 Position Through-Hole Dual Row Straight 2.54 mm Breakaway Header
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | TE Connectivity | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:520 per Box Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2042 | ||||||||||
Product Specification Section
TE Connectivity 5-146256-3 - Technical Attributes
Attributes Table
| No of Positions: | 6 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Style/Orientation: | Straight Header/Plug |
| Termination: | Solder |
| Operating Temp Range: | -65°C to +105°C |
| Voltage Rating: | 30V |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Plating: | Gold |
| Material: | Thermoplastic |
| No of Rows: | 2 |
| Gender: | Male |
| Type: | Breakaway |
| Mating Type: | Push - Pull |
| Color: | Black |
| Mounting Method: | Through Hole |
Features & Applications
The 5-146256-3 is a AMPMODU 6 Position Through-Hole Dual Row 0.1 Inch Straight Breakaway Header.
The AMPMODU interconnection system provides interconnections with a unique modular concept, utilizing precision formed receptacle contacts and mating posts. AMPMODU receptacle contacts and posts categorically fall into three general classifications of products, which include: board mounted posts and receptacle assemblies, post headers and wire-applied contact housings for crimp snap-in pin and receptacle contacts.
Product Features:
- Product Type = Connector
- Mount Angle = Vertical
- PCB Mount Retention = Without
- Surface Mount Compatible = Yes
- Board Standoff = With
- Mounting Ears = Without
- Mating Connector Lock = Without
- Post Size (mm [in]) = 0.64 [.025]
- Header Type = Breakaway
- Number of Positions = 6
- Centerline (mm [in]) = 2.54 [0.100]
- Row-to-Row Spacing (mm [in]) = 2.54 [0.100]
- Number of Rows = 2
- Selectively Loaded = No
- Mount Type = Printed Circuit Board
View the Available 5-146256 Series of Headers
Pricing Section
Global Stock:
10,418
USA:
10,418
On Order:
0
Factory Lead Time:
30 Weeks
Quantity
Unit Price
520
$0.43
1,040
$0.425
1,560
$0.42
2,600+
$0.41
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
520 per Box
Mounting Method:
Through Hole