Manufacturer Part #
AWH 16G-0232-T
16 Position Dual Row 2.54 mm Through Hole PCB Mount Header
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | ASSMANN WSW Components | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:100 per Tray Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
ASSMANN WSW Components AWH 16G-0232-T - Product Specification
ASSMANN WSW Components AWH 16G-0232-T - Technical Attributes
Attributes Table
| No of Positions: | 16 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Style/Orientation: | Straight Header/Plug |
| Termination: | Solder |
| Operating Temp Range: | -40°C to +105°C |
| Current Rating: | 3A |
| Material: | Polybutylene Terephthalate |
| No of Rows: | 2 |
| Gender: | Male |
| Type: | Shrouded Header |
| Mating Type: | Latch Lock |
| Color: | Grey |
| Insulation Resistance: | 1000MΩ |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
Factory Lead Time:
N/A
Quantity
Unit Price
25
$0.935
75
$0.91
200
$0.89
400
$0.875
1,250+
$0.835
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
100 per Tray
Mounting Method:
Through Hole