Manufacturer Part #
255-403
3 Position 28 - 12 AWG PCB Cage Clamp Grey Terminal Block
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | WAGO | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:1 per Bag Mounting Method:PCB Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2515 | ||||||||||
Product Specification Section
WAGO 255-403 - Technical Attributes
Attributes Table
| Type: | Terminal Block |
| No of Poles: | 3 |
| No of Rows: | 1 |
| Wire Gauge: | AWG 28-12 |
| Termination: | Cage Clamp |
| Style: | PCB Terminal Strip |
| Pitch: | 5.08 mm |
| Color: | Grey |
| Contact Plating: | Tin |
| Current Rating: | 24A |
| Voltage Rating: | 630V |
| Operating Temp Range: | -60°C to +105°C |
| Mounting Method: | PCB Mount |
Pricing Section
Global Stock:
608
USA:
608
On Order:
0
Factory Lead Time:
10 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$1.93
30
$1.91
100
$1.88
200
$1.86
500+
$1.81
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
1 per Bag
Mounting Method:
PCB Mount