Manufacturer Part #
23LC1024T-E/ST
23LC1024: 1Mb (128K x 8) 5.5 V SPI Serial SRAM w/ SDI and SQI Interface -TSSOP-8
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Microchip | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:2500 per Reel Package Style:TSSOP-8 Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Microchip 23LC1024T-E/ST - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
***UPDATE OF FPCN103066***Revision History: January 09, 2024: Issued initial notification.February 25, 2026: Issued final notification. Added column "Change (Yes/No)" in the pre and post change table. Provided estimated first ship date to be on February 14, 2026. Description of Change: Qualification of MMT as an additional assembly site for selected 23LC1024, 23A1024, 23LC512, 23A512, 23LCV1024, and 23LCV512 device families available in 8L TSSOP (4.4mm) package.Reason for Change: To improve on-time delivery performance by qualifying MMT as an additional assembly site.Estimated Qualification Completion Date: 31 March 2026Estimated First Ship Date: 14 February 2026 (date code: 2607)
Description of Change:Qualification of MMT as an additional assembly site for selected 23LC1024, 23A1024, 23LC512, 23A512, 23LCV1024, and 23LCV512 device families available in 8L TSSOP (4.4mm) package.Reason for Change:Improve on-time delivery performance by qualifying MMT as an additional assembly site.
Part Status:
Microchip 23LC1024T-E/ST - Technical Attributes
| Memory Density: | 1Mb |
| Memory Organization: | 128K x 8 |
| Supply Voltage-Nom: | 2.5V to 5.5V |
| Access Time-Max: | 32ns |
| Temperature Grade: | Extended |
| Number of Words: | 128 K |
| Word Length: | 8b |
| Operating Temp Range: | -40°C to +125°C |
| Moisture Sensitivity Level: | 1 |
| Package Style: | TSSOP-8 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Available Packaging
Package Qty:
2500 per Reel
Package Style:
TSSOP-8
Mounting Method:
Surface Mount