Manufacturer Part #
16CAE10S-V
CAE-S Series 10 uF 16 V 85°C SMT Cylindrical Aluminum Electrolytic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Surge | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:2000 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2551 | ||||||||||
Product Specification Section
Surge 16CAE10S-V - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | CAE-S |
| Type: | Can - SMT |
| Capacitance: | 10µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 16V |
| Lifetime@Temperature: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temp Range: | -40°C to +85°C |
| Ripple Current: | 25mA |
| Operating Temp-Max: | 85°C |
| Dimension: | L 5.4mm x D 4mm |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
14,000
USA:
14,000
Factory Lead Time:
N/A
Quantity
Unit Price
2,000
$0.033
6,000
$0.0321
10,000
$0.0317
30,000
$0.0309
50,000+
$0.0302
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
2000 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount