Manufacturer Part #
EEU-EB2G220
EB-A Series 400 V 22 uF Ø12.5x25mm LS=5mm 105 °C Radial Electrolytic Capacitor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Panasonic Industry | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | 2504 | ||||||||||
Product Specification Section
Panasonic Industry EEU-EB2G220 - Product Specification
Panasonic Industry EEU-EB2G220 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | EB |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 22µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 400V |
| Lifetime@Temperature: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -25°C to +105°C |
| Ripple Current: | 410mA |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Leakage Current: | 88µA |
| Dimension: | L 25mm x D 12.5mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
3
USA:
3
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
40
$0.565
125
$0.555
300
$0.545
750
$0.53
2,000+
$0.51
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole