Manufacturer Part #
LGW2G121MELA25
LGW Series 120 uF 400 V 105 °C Ø 25 x 25 mm Snap-In Aluminum Electrolytic Cap
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nichicon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:250 per Bag |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nichicon LGW2G121MELA25 - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | GW |
| Type: | Can - Snap-In |
| Capacitance: | 120µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 400V |
| Lifetime@Temperature: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -25°C to +105°C |
| Ripple Current: | 1220mA |
| Lead Spacing: | 10mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dissipation Factor: | 0.15% |
| Leakage Current: | 0.65mA |
| Dimension: | L 25mm x D 25mm |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
27 Weeks
Quantity
Unit Price
10
$2.21
30
$2.18
75
$2.16
200
$2.13
400+
$2.08
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
250 per Bag