Manufacturer Part #
UHD1V331MPD
HD Series 330 uF 35 V 105°C Ø10 x 16 mm LS=5 mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Nichicon | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:200 per Bag Mounting Method:Through Hole |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Nichicon UHD1V331MPD - Technical Attributes
Attributes Table
| Series: | HD |
| Type: | Radial |
| Capacitance: | 330µF |
| Tolerance (%): | ±20% |
| Rated Voltage: | 35V |
| Lifetime@Temperature: | 4000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temp Range: | -40°C to +105°C |
| Ripple Current: | 1430mA |
| Impedance: | 0.038Ω |
| Lead Spacing: | 5mm |
| Operating Temp-Max: | 105°C |
| Dimension: | L 16mm x D 10mm |
| Mounting Method: | Through Hole |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
19 Weeks
Quantity
Unit Price
200
$0.205
600
$0.198
2,000
$0.194
4,000
$0.191
8,000+
$0.186
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
200 per Bag
Mounting Method:
Through Hole