Manufacturer Part #
TCJE337M016R0050
Case size E (7343H) 330mF 20% 16v - Polymer Tantalum Capacitors
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | KYOCERA AVX | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:400 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2244 | ||||||||||
KYOCERA AVX TCJE337M016R0050 - Product Specification
Shipping Information:
HTS Code:
ECCN:
PCN Information:
Change NoticeTransition of Tantalum and Polymer capacitors from Rohm Japan and Rohm Thailand to KYOCERA AVX Components ThailandThis is the official notification that we will be transitioning production and equipment for Tantalum and Polymer Capacitors from Rohm Japan and Rohm Thailand to our Thailand Kyocera AVX Components. This transition will be taking place over the next 3 years with completion scheduled for January 2025.
Part Status:
KYOCERA AVX TCJE337M016R0050 - Technical Attributes
| Type: | Polymer |
| Capacitance: | 330µF |
| Rated Voltage: | 16V |
| Tolerance (%): | ±20% |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 0.05Ω |
| Leakage Current: | 528µA |
| Dissipation Factor: | 10% |
| Ripple Current: | 2200mA |
| Operating Temp Range: | -55°C to +105°C |
| Dimension: | L 7.3mm x W 4.3mm x H 4.1mm |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Available Packaging
Package Qty:
400 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount