Manufacturer Part #
IHB5EB101K
IHB Series 100 uH ±10% Tol. 12.1 A Unshielded Through Hole Radial Power Inductor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | Vishay | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:16 per Bulk |
||||||||||
| Date Code: | |||||||||||
Product Specification Section
Vishay IHB5EB101K - Technical Attributes
Attributes Table
| Inductance-Nom: | 100µH |
| Rated Current-Max: | 12.1A |
| Tolerance (%): | ±10% |
| Shielding: | No |
| DC Resistance: | 0.018Ω |
| Test Frequency: | 1kHz |
| Operating Temp Range: | -55°C to +80°C |
| No of Terminals: | 2 |
| Dimension: | L 36.83mm x D 40.64mm |
Pricing Section
Global Stock:
0
USA:
0
On Order:
0
Factory Lead Time:
14 Weeks
Quantity
Unit Price
16
$16.85
32
$16.74
48
$16.67
64
$16.63
80+
$16.48
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
16 per Bulk