Manufacturer Part #
NRC02F1003TRF
NRC Series 0201 100 kOhm 0.05 W ±1 % ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
| Mfr. Name: | NIC Components | ||||||||||
| Standard Pkg: |
Product Variant Information section
Available PackagingPackage Qty:10000 per Reel Mounting Method:Surface Mount |
||||||||||
| Date Code: | 2535 | ||||||||||
Product Specification Section
NIC Components NRC02F1003TRF - Product Specification
NIC Components NRC02F1003TRF - Technical Attributes
Attributes Table
| Resistance: | 100kΩ |
| Rated Power: | 0.05W |
| Tolerance (%): | ±1% |
| Temp Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Technology: | Thick Film |
| Operating Temp Range: | -55°C to +125°C |
| Case Size: | 0201 (0603 Metric) |
| Dimension: | L 0.6mm x W 0.3mm x H 0.25mm |
| No. of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level: | 1 |
| Mounting Method: | Surface Mount |
Pricing Section
Global Stock:
40,000
USA:
40,000
Factory Lead Time:
20 Weeks
Quantity
Unit Price
10,000
$0.0021
40,000
$0.002
150,000
$0.0019
250,000
$0.0019
500,000+
$0.0018
Product Variant Information section
Available Packaging
Package Qty:
10000 per Reel
Mounting Method:
Surface Mount