RMCF0402FT100K
RMCF Series 0402 0.063 W 100 kOhm ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
ECAD Model:
Mfr. Name: Stackpole Electronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2442
Product Specification Section
Stackpole Electronics RMCF0402FT100K - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 100kΩ
Rated Power: 0.063W
Tolerance (%): ±1%
Temp Coefficient: ±100ppm/°C
Technology: Thick Film
Working Voltage-Nom: 50V
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 0402 (1005 Metric)
Height - Max: 0.4mm
Dielectric Withstanding Voltage: 100V
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 100V