RMCF0603FT100K
RMCF Series 0603 0.1 W 100 kOhm ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Product Variant Information section
Date Code: 2531
Product Specification Section
Stackpole Electronics RMCF0603FT100K - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 100kΩ
Rated Power: 0.1W
Tolerance (%): ±1%
Temp Coefficient: ±100ppm/°C
Technology: Thick Film
Working Voltage-Nom: 75V
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 0603 (1608 Metric)
Height - Max: 0.55mm
Dielectric Withstanding Voltage: 100V
No. of Terminations: 2
Overload Voltage - Max: 150V