RNCF0603BTE10K0
RNCF Series 0603 0.063 W 10 kΩ ±0.1% ±25ppm/°C Precision Thin Film Chip Resistor
ECAD Model:
Mfr. Name: Stackpole Electronics
Standard Pkg:
Date Code:
Product Specification Section
Stackpole Electronics RNCF0603BTE10K0 - Technical Attributes
Attributes Table
Resistance: 10kΩ
Rated Power: 0.1W
Tolerance (%): ±0.1%
Temp Coefficient: ±25ppm/°C
Technology: Thin Film
Operating Temp Range: -55°C to +155°C
Case Size: 0603 (1608 Metric)
Dimension: L  1.55mm x W  0.8mm
Height - Max: 0.55mm