L78L33ABZ-AP
L78L Series 100 mA 3.3 V Positive Voltage Regulator Through Hole - TO-92
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics L78L33ABZ-AP - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 30V
Output Voltage Fixed: 3.3V
Dropout Voltage-Max: 2V
Output Current-Max: 100mA
Tolerance (%): ±4%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 6mA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 40µV
Load Regulation: 60mV
Line Regulation: 150mV
Package Style:  TO-92
Mounting Method: Through Hole
Features & Applications
The L78L33ABZ-AP is of three-terminal positive regulators employ internal current limiting and thermal shutdown, making them essentially indestructible. If adequate heat-sink is provided, they can deliver up to 100 mA output current.
Features:
  • Output current up to 100 mA
  • Output voltages of 3.3; 5; 6; 8; 9; 10; 12; 15; 18; 24 V
  • Thermal overload protection
  • Short circuit protection
  • No external components are required
  • Available in either ± 5% (AC) or ± 10% (C) selection