L78M24ABDT-TR
L78M Series 500 mA 24 V Three Terminal Positive Voltage LDO Regulator - TO-252
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2616
Product Specification Section
STMicroelectronics L78M24ABDT-TR - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 40V
Output Voltage Fixed: 24V
Dropout Voltage-Max: 2V
Output Current-Max: 500mA
Tolerance (%): ±2%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 6mA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 170µV
Load Regulation: 480mV
Current - Limit: 700mA
Line Regulation: 100mV