LD1085D2M25R
LD1085 Series 3 A 2.5 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator - D2PAK
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 1848
Product Specification Section
STMicroelectronics LD1085D2M25R - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Max: 30V
Output Voltage Fixed: 2.5V
Dropout Voltage-Max: 1.5V
Output Current-Max: 3A
Package Style:  TO-263-3 (D2PAK)
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The LD1085D2M25R is a low drop voltage regulator able to provide up to 3 A of output current.
Features:
  • Typical dropout 1.3 V (at 3 A)
  • Three terminal adjustable or fixed output voltage 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 5 V, 12 V.
  • Automotive grade product: adjustable VOUT only in TO-220 full pack package
  • Guaranteed output current up to 3 A
  • Output tolerance ± 1 % at 25°C and ± 2 % in full temperature range
  • Internal power and thermal limit
  • Wide operating temperature range -40 °C to 125 °C