LD2981CU50TR
LD2981 Series 100 mA 5 V Fixed Output LDO Regulator with Inhibit - SOT-89
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code: 2523
Product Specification Section
STMicroelectronics LD2981CU50TR - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Min: 2.5V
Input Voltage-Max: 16V
Output Voltage Fixed: 5V
Dropout Voltage-Max: 375mV
Output Current-Max: 100mA
Tolerance (%): ±0.75%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 80µA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 160µV
Line Regulation (%): 0.032%
Package Style:  SOT-89 (SC-62)
Mounting Method: Surface Mount
Features & Applications
The LD2981CU50TR is a low drop voltage regulator with an output voltage of 5 V and an output current up to 100 mA. It is available in surface mount SOT-89-3 package.
Features:
  • Stable with low ESR ceramic capacitors
  • Ultra low dropout voltage
  • Very low quiescent current
  • Guaranteed output current up to 100mA
  • Logic-controlled electronic shutdown
  • Output voltage of 2.5; 3.0; 3.3; 5.0V
  • Internal current and thermal limit
  • ±0.75% tolerance output voltage available
  • Output low noise voltage 160µVRMS
  • Temperature range: -40 to 125°C