LD2985BM33R
LD2985 Series 150 mA 3.3 V Fixed Low Noise LDO Voltage Regulator - SOT-23-5
ECAD Model:
Mfr. Name: STMicroelectronics
Standard Pkg:
Product Variant Information section
Date Code:
Product Specification Section
STMicroelectronics LD2985BM33R - Technical Attributes
Attributes Table
Input Voltage-Min: 2.5V
Input Voltage-Max: 16V
Output Voltage Fixed: 3.3V
Dropout Voltage-Max: 575mV
Output Current-Max: 150mA
Tolerance (%): ±2.5%
Operating Temp Range: -40°C to +125°C
Regulator Topology: Fixed
Quiescent Current: 4000µA
No. of Outputs: Single
Output Noise: 30µV
Line Regulation (%): 0.032%